2024 SEASON DETAILS & TRYOUT SCHEDULE!
2024 REP BOX REGISTRATION IS OPEN
for ALL age groups from U7 (Paperweight) through to U22
TRYOUT SCHEDULE
LOCATION: STEPHEN LEACOCK COMMUNITY CENTRE
|(2500 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1T 2M5)
AGE GROUP: U9 to U17
|
|
Carpet 6:30pm-8:00pm |
Carpet 8:00pm-9:30pm |
Jan 26/24 |
Fri |
U11 |
U13 |
Feb 2/24 |
Fri |
|
U17 **8:30pm-10:00pm |
Feb 9/24 |
Fri |
|
U17 **8:30pm-10:00pm |
Feb 23/243 |
Fri |
U9 |
U15 |
Mar 1/24 |
Fri |
U11 |
U13 |
Mar 18/24 |
Mon |
U9 |
U15 |
Mar 20/24 |
Wed |
|
U17 **8:45pm-10pm |
Mar 22/24 |
Fri |
U11 |
U13 |
U7 and U22 Tryout Schedule will be posted at a later date.
The Rep Box Lacrosse Program will run from mid May to Provincials (August 2-11).
- TBLC policy – a player should attend at least one tryout to be placed on team
- Teams (1 & 2) will be decided on by Head Coaches and/or TBLC Panel.
- All tryouts are booked at Stephen Leacock 2500 Birchmount Road
- TBLC is trying to maintain a Tuesday/Thursday practice schedule.
- 1 indoor practice and 1 outdoor practice per week
- Home Rep Games Mondays/Wednesdays
- Two – three tournaments per age group U9 through to U22
- One scheduled tournament so far for U7
- Registration is now open at https://www.sportzsoft.com/regApp/Login?OrgId=3354
- Questions? Contact admin@beacheslacrosse.com
Current Tournaments and Qualifiers/Provincials Schedule – TBC
U9 |
Niagara on the Lake |
May 24-26 |
|
Provincials August 4-6 |
|
West Durham – Don Swindells Memorial |
Jun 21-23 |
|
|
|
Oshawa -Braver than Brave |
July 5-7 |
|
|
U11-1 |
Brampton – McCauley Memorial |
May 31-June 2 |
|
Provincials August 9-11 |
|
Guelph – Chuck Miller Classic |
Jun 14-16 |
|
|
U11-2 |
Niagara on the Lake |
May 24-26 |
Provincials August 9-11 |
|
|
Braver than Brave |
July 5-7 |
|
|
|
Clarington – Dan Greer |
July 12-14 |
|
|
U13-1 |
Brampton – McCauley Memorial |
May 31-Jun 2 |
|
“A” Qualifiers Weekend 1 July 5-7 |
|
Guelph – Chuck Miller Classic |
Jun 14-16 |
|
“A” Qualifiers Weekend 2 July 19-21, “A” Final 6 August 2-4 |
U13-2 |
Niagara on the Lake |
May 24-26 |
|
Provincials Aug 2-4 |
|
Milton – Jim Leworthy |
Jun 7-9 |
|
|
|
West Durham- Don Swindells Memorial |
Jun 21-23 |
|
|
U15-1 |
Peterborough Laker Classic |
May 24-26 |
|
“A” Qualifiers Weekend 1 July 5-7 |
|
Guelph – Chuck Miller Classic |
Jun 14-16 |
|
“A” Qualifiers Weekend 2 July 19-21, “A” Final 6 August 2-4 |
|
Orangeville – Barry Burman |
Jun 21-23 |
|
|
U15-2 |
Niagara on the Lake |
May 24-26 |
|
Provincials August 2-4 |
|
Milton – Jim Leworthy |
June 7-9 |
one |
|
|
West Durham – Don Swindells Memorial |
Jun 21-23 |
|
|
U17 |
Peterborough Laker Classic |
May 24-26 |
|
“A” Qualifiers Weekend 1 July 5-7 |
|
Guelph – Chuck Miller Classic |
Jun 14-16 |
|
“A” Qualifiers Weened 2 July 19-21, “A” Final 6 August 4-6, Provincials Aug 9-11 |
|
Oshawa – Braver than Brave |
Jul 5-7 |
|
|
U7 |
Beaches Hogtown U7 |
July 13 |
|
No provincials |
U22 |
Beaches Hogtown |
Jun 7-9 |
|
Provincials August 6-8 |
|
Hamilton – Super Series |
Jun 28-30 |
|
|
|
Zone 9 – Conradi- Engemann Memorial |
July 12-14 |
|
|
|